Stypendium rektora dla najlepszych studentów
Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymywać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, jak również, student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim, o których mowa w przepisach o systemie oświaty.
Jak aplikować?
Wnioski o Stypendium Rektora należy składać na uczelni wyłącznie osobiście. Dokładne terminy składania wniosków zostaną podane w kolejnych komunikatach.
Komplet dokumentów składa się z:
UWAGA!
Na wniosku proszę uzupełnić oświadczenie Studenta wraz z podaniem liczby lat studiowania (łącznie na wszystkich uczelniach)!
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ze Stypendium Rektora nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Stypendium socjalne
Stypendia socjalne przysługują studentom, których miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 1051,70 zł.
Wysokość stypendium zależy od poziomu dochodu w rodzinie studenta – im niższy dochód, tym wyższa stawka stypendialna. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez członków rodziny studenta, za których uważa się wyłącznie: studenta, małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne, bez względu na wiek, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta, a także będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne, bez względu na wiek.
Student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta, a także będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne, bez względu na wiek, w przypadku gdy: nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia co najmniej jedną z następujących przesłanek:
- ukończył 26 rok życia,
- pozostaje w związku małżeńskim,
- ma na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne, bez względu na wiek,
- osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej,
lub jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym, posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
- przeciętny miesięczny dochód w roku podatkowym oraz roku bieżącym jest wyższy lub równy kwocie 930,35 zł
- nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził to w złożonym oświadczeniu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości (§ 3 pkt. 14 Regulamin świadczeń dla studentów WSZUiE w Poznaniu)
Jak aplikować?
Wnioski o stypendium socjalne należy składać na uczelni wyłącznie osobiście. Dokładne terminy składania wniosków zostaną podane w kolejnych komunikatach.
Komplet dokumentów składa się z:
Wypełnia student
Wypełnia każda pełnoletnia osoba wchodząca w skład rodziny (wszystkie dokumenty musza być obowiązkowo wypełnione)
* W przypadku uzyskiwania w/w dochodu konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o prowadzeniu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym. W przypadku prowadzenia działalności na zasadach: •ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zaświadczeniu konieczna jest informacja o wysokości przychodu i stawce podatkowej •karty podatkowej na zaświadczeniu konieczna jest informacja o wysokości opłaconego podatku
Dokumenty uzupełniające (w zależności od sytuacji wnioskodawcy)
Wszystkie dokumenty wystawione w języku obcym muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego
UWAGA!
Na wniosku proszę uzupełnić oświadczenie Studenta wraz z podaniem liczby lat studiowania (łącznie na wszystkich uczelniach)!
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ze Stypendium Socjalnego nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Stypendium specjalne
Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu.
Jak aplikować?
Wnioski o stypendium specjalne należy składać na uczelni wyłącznie osobiście. Dokładne terminy składania wniosków zostaną podane w kolejnych komunikatach.
Komplet dokumentów składa się z:
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ze Stypendium Specjalnego nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Programy PFRON dla studentów
Osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym przysługuje dofinansowanie na wszystkie rodzaje studiów:
- stacjonarne,
- niestacjonarne,
- podyplomowe
- doktoranckie
nawet na 10 lat nauki.
Szczegóły programu:
https://www.pfron.org.pl/
Zapomoga
Zapomoga przysługuje studentom, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Zdarzenie losowe to zdarzenie zależne od losu, nieprzewidywalne, niemożliwe do uniknięcia nawet przy zachowaniu należytej staranności o swoje sprawy.
Student ma prawo wystąpić z wnioskiem o zapomogę dwa razy w czasie jednego roku akademickiego. O wysokości przyznanej pomocy decyduje komisja stypendialna.
Jak aplikować?
wnioski o przyznanie zapomogi należy składać na uczelni wyłącznie osobiście. Dokładne terminy składania wniosków zostaną podane w kolejnych komunikatach.
Komplet dokumentów składa się z:
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ze Stypendium Socjalnego i Zapomogi nie mogą skorzystać absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają kolejne studia licencjackie, oraz osoby z tytułem magistra, które realizują kolejne studia.
Inne stypendia
Stypendium Ministra Edukacji i Nauki
Dla kogo?
Dla studentów, którzy mają bardzo dobre wyniki w nauce lub posiadają wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne bądź sportowe (np. publikacje naukowe, udział w projektach badawczych, współautorstwo wynalazku lub wzoru użytkowego, udział w konkursach i projektach artystycznych, udział w międzynarodowych zawodach sportowych).
Jak aplikować?
Wnioski o przyznanie Stypendium Ministra należy składać na uczelni wyłącznie osobiście. Dokładne terminy składania wniosków zostaną podane w kolejnych komunikatach
Stypendia z jednostek samorządu terytorialnego
Dla kogo?
Stypendia te są przyznawane przez gminy, powiaty i województwa. Mogą o nie wnioskować studenci, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
Dla kogo?
Wysokość stypendiów oraz ich liczba są ustalane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Jak aplikować?
Kandydaci powinni złożyć wniosek w jednostce samorządu terytorialnego. Termin upływa zazwyczaj na początku października.